Εγγραφές

Οι εγγραφές όλων τών μαθητών μας πραγματοποιούνται από την 1η έως την 15η Σεπτεμβρίου κάθε έτους.

Οι ώρες λειτουργίας της γραμματείας κατά τη διάρκεια των εγγραφών είναι 10.00-13.00 και 18.00-21.00 καθημερινά και 10-13:00 τα Σάββατα.

Λόγω του περιορισμένου αριθμού μαθητών στα τμήματα τηρείται σειρά προτεραιότητας, η οποία κατοχυρώνεται με την επίσημη εγγραφή του μαθητή σε συγκεκριμένο τμήμα.

Οι εγγραφές των νέων μαθητών πραγματοποιούνται ύστερα από σχετική αξιολόγηση κατάταξης (placement tests) και συνέντευξη από τη κ. Σφάτου Στέλλα, υπεύθυνη σπουδών, ώστε να γίνει σωστά η τοποθέτησή τους στα ανάλογα επίπεδα και τμήματα.

Κατά την διαδικασία της εγγραφής:

1. Συμπληρώνεται η αίτηση εγγραφής του μαθητή. Επιπλέον, επιλέγεται το ωρολόγιο πρόγραμμα της τάξης το οποίο εξυπηρετεί και βολεύει το μαθητή εφ’ όσον αυτό είναι εφικτό καθώς τηρείται σειρά προτεραιότητας.
  2. Παραδίδονται:
    • ο κανονισμός του σχολείου,
    • ο κατάλογος των βιβλίων, που θα χρησιμοποιηθούν στην τάξη,
    • η ημερομηνία της πρώτης συνάντησης της τάξης.
  3. Ενημερώνεται ο κηδεμόνας για τα δίδακτρα και τον τρόπο πληρωμής.